Chase Wilson
Chase Wilson
Weight: 141
Year: Sr.
Hometown: Peru, Ind.
High School: Maconaquah
Class: 141

Four-year team member ... Three-year starter at 141 ... Ranked throughout junior and senior seasons as finished both with 30-or-more victories ... 2018 NCAA Division III Central Region champion ... 2018 NCAA Division III national qualifier ... 2018 NCAA Division III Central Region Championships' Most Outstanding Wrestler ... Environmental studies major ... Described Manchester University's athletic community as close-knit.

2017-18 Match-by-Match Results

Lost to Michael Longo, Oklahoma, 9-2
Lost to Yahya Thomas, Northwestern, 6-1
Def. Jared Timberman, Wabash, 7-6
Def. Noah Nieman, Adrian, maj. Dec., 21-7
Def. Da’Vion Williams, Indiana Tech, 9-4
Def. Ryan Surguy, Marian, by fall, :27
Def. Levi Moss, Marian, 6-3
Def. Matt McKinney, Indianapolis, by fall, 5:49
Def. Noah Mattin, Ohio Northern, 17-6
Def. Dalton Leightner, Baldwin-Wallace, 15-2
Def. Kevin Kelly, Loras, 3-2
Lost to Brady Ruden, Coe, by fall, 4:36
Def. Hayden Schlough, UW-La Crosse, 8-0
Def. Dale Charlier, Augustana (Ill.), 14-3
Def. Dalton Leightner, Baldwin-Wallace, 9-1
Def. Riley Lomenick, Wabash, 8-2
Def. Parker Buschelman, Thomas More, by fall, :26
Def Tanner McHugh, Baldwin-Wallace, by fall, 5:37
Def. Gage Branson, Bellarmine, 3-2
Def. Jake Wulf, Cornell, maj. Dec., 18-6
Def. Peter Buschelman, Thomas More, by fall, 1:46
Def. Kody Azarian, UW-Oshkosh, by fall, 2:34
Def. Jaime Valdez, UW-Whitewater, by fall, 4:50
Def. Slade Todd, Heidelberg, 12-5
Def. Nick Nunez, Messiah, 9-3
Lost to Jarrod Brezovec, John Carroll, 11-5
Def. Hayden Schlough, UW-La Crosse, 8-6
Def. Alec Cotton, Mt. Union, 4-2
Lost to Gaige Torres, Indiana Tech, 5-4
Def. Caleb Maddox, Trine, tech. fall, 5:30
Def. Andre Bourlier, Olivet, by fall, 1:07
Def. John Moll, Wabash, tech. fall, 3:31
Def. Thomas Buschelman, Thomas More, by fall, 2:04
Def. Brice Everson, Wabash, 5-2
Def., Brendan Ladd, maj. Dec., 11-2
Def. Charlie Nash, Baldwin-Wallace, 6-2

2016-17 Match-by-Match Results

Won by maj dec. over Bryce Everson, Wabash, 10-1
Lost to Randle Taborn, Millikin, tech fall, 3:03
Def. Rafael Lopez, Truman, 5-3
Def. Robert Chicvara, CCSJ, by fall, 1:26
Def. Elliott Molloy, UIndy, 10-8
Def. Isaac Eicher, Indiana Tech, by fall, 4:32
Lost to Gaige Torres, Indiana Tech, 10-6
Def. Da’Vion Williams, Indiana Tech, 2-1
Won by fall over Aidan Pierobon, Ohio Northern, 2:55
Def. Levi Azinger, Coe, 8-6
Def. Tanner Terry, Wartburg, by fall, 2:22
Def. Layten Binion, No. Central, by fall, 3:47
Def. Jimmy Cushman, MSOE, by fall, 1:50
Def. Andrew Smith, St. John’s, by fall
Def. Grant Morrison, Chicago, by fall, :26
Def. Cole Tawney, Bellarmine, by fall, 1:37
Def. Tony Vazquez, Indiana Tech, 15-4
Def. Brice Everson, Wabash, 12-3
Def. Devin Broukal, Wabash, 12-1
Won by forfeit vs. Otterbein
Def. Damien Walton, Thomas More, by fall, 2:50
Won by forfeit vs. CCSJ
Def. Hayden Bates, Heidelberg, 6-4
Lost to Josh Decatur, Baldwin-Wallace, by fall, 6:52
Def. Freddy Terranova, Augustana (Ill.), by fall, 3:35
Def. Andrew Hoover, Case Western, tech. fall, 2:52
Def. Devin Tortorice, UW-Whitewater, 3-1
Def. Curtis Blackwell, Olivet, 17-10
Def. Sal Carrao, John Carroll, by fall, 2:53
Def. Grant Morris, Chicago, 12-3
Def. Matt Miller, Indiana Tech, 11-0
Def. Michael Weaver, Trine, by fall, 3:29
Lost to Devin Tortorice, UW-Whitewater, 3-1
Def. Aidan Pierobon, Ohio Northern, tech. fall, 5:56
Lost to Grant Morrison, Chicago, 7-4